Svetovalna služba

Svetovalna delavka za vrtec

Svetovalna delavka se vključuje v oddelke, kjer je neposredno vključena v vzgojno delo in ima možnost opazovanja otrok.

Sodeluje pri vzpostavljanju optimalnih pogojev za razvoj in učenje vseh otrok v vrtcu in v tem istem temeljnem okviru tudi otrok s posebnimi potrebami. Pri tem sodeluje s starši, vzgojitelji in vodstvom vrtca. Svetovalna delavka pomaga vsem možnim udeležencem v vrtcu (otrokom, vzgojiteljem, vodstvu, staršem) in z njimi sodeluje na naslednjih področjih vsakdanjega življenja in dela v vrtcu:

• svetuje strokovnim delavcem in staršem, ter zagotavlja pomoč otrokom s težavami, primanjkljaji na različnih razvojnih področjih, ter otrokom z motnjami v razvoju
  • sodeluje pri pripravi otrok na vstop v šolo in prehodu otrok v šolo
  • nudi posvetovanje ob kritičnih situacijah v družini (razveza, smrt, rojstvo sorojenca ipd.) ter pri socialnoekonomskih stiskah

Pri opravljanju teh nalog se svetovalna delavka povezuje z naslednjimi zunanjimi ustanovami: Centrom za komunikacijo, sluhom in govorom Portorož, Zdravstvenim domom Koper, Razvojno ambulanto Koper z vključenim centrom za zgodnjo obravnavo, Centrom za socialno delo Koper, Svetovalnim centrom za otroke, mladostnike in starše Koper. Spremlja delo in razvoj otrok. Ko nastopijo težave, pripravi in koordinira izvajanje pomoči. Koordinira delo z zunanjimi svetovalnimi službami.

• Strokovni delavci iz Centra za komunikacijo, sluha in govora Portorož

Strokovna delavka – logopedinja bo v vrtcu ob ponedeljkih od 8. do 12. ure. Logopedinja Darja Trobec bo  opravila sistematske logopedske preglede petletnih otrok. Za dodatne obravnave bodo otroci napoteni v ambulanto CKSG Portorož.

• Strokovni delavci za dodatno strokovno pomoč (CKSG Portorož in CUEV Strunjan)

Strokovni delavki, mobilni specialni pedagoginji Mojca Školaris in Anna Palčič v našem vrtcu izvajata dodatno strokovno pomoč.