Skoči na glavno vsebino

Kdaj otrok ne sme v vrtec?

Nič nenavadnega ni, če otrok zboli. Le redkokateri otrok uspe celo šolsko leto preživeti, brez da  bi vsaj enkrat zbolel. Od odpornosti otroka pa je odvisno, ali bo otrok zbolel večkrat, samo enkrat ali celo nikoli, ali bo bolezen premagal hitro ali se bo z njo boril nekaj dni ali celo tednov. Se pa marsikateri starš nemalokrat sprašuje, kdaj naj otroka obdrži doma in kdaj je že zdrav, da gre lahko v vrtec.

V vrtec ne sme otrok:

  • S povišano telesno temperaturo, višjo od 37*C, je neobičajno utrujen, ali težko diha
  • Če je zadnjih 48 ur imel povišano telesno temperaturo
  • Z drisko ali bruhanjem
  • Če ima SCABIES (garje) ali IMPETIGO (površinska okužba kože)
  • Če ima izpuščaje in sumite na otroško nalezljivo bolezen
  • Če je imel otrok prejšnji dan preiskave na očeh in je prejel ATROPINkaplice v oči (otrok zaradi prejetih kapljic slabše vidi)
  • Če ima otrok vnetje očesne veznice – KONJUKTIVITIS

Starši ste tisti, ki pri otroku najprej prepoznate bolezen. Pri nalezljivih boleznih upoštevajte navodila pediatra in obvestite vrtec.

Pojav uši pri otroku je potrebno čim prej sporočiti vzgojitelju, da vrtec izvede ustrezne ukrepe za preprečevanje širjenja ušivosti, straši pa so dolžni z otrokove glave odstraniti vse uši in gnide.

V vrtec le zdravi otroci

V vrtec sprejemamo le zdrave otroke. Če je otrok bolan, se bo najbolje počutil doma, kjer se bo tudi hitreje pozdravil. Če otroka pustimo doma, bomo tako tudi preprečili širjenje bolezni na ostale otroke.

Skladno s strokovnimi priporočili in smernicami v zvezi z vključitvijo otoka v vrtec po preboleli bolezni ali okužbi, lahko delavec vrtca zavrne otroka ob prihodu v vrtec, kadar ima otrok katerega koli izmed naštetih bolezenskih znakov,  nalezljivo bolezen ali okužb.

Osebje vrtca lahko ob sprejemu otroka zavrne oziroma pokliče starše, če pri otroku tekom dneva opazi povišano telesno temperaturo, neobičajno utrujenost in neprestano jokanje, razdražljivost, težko dihanje, močan kašelj in gnojni izcedek iz nosu ali druge bolezenske znake ( npr. bruhanje in driska, nepojasnjeni izpuščaji, če ima otrok bolečine,..).

Dostopnost