Plačilo vrtca

Plačilo staršev je opredeljeno v republiškem predpisu – Pravilniku o plačilih staršev za programe v vrtcih. Cena vrtca je opredeljena v Sklepu o določitvi cen programov predšolske vzgoje v javnih vrtcih MOK.

S podpisom Pogodbe o določitvi medsebojnih pravic in obveznosti staršev in vrtca se starši obvežejo, da bodo spoštovali dogovore v zvezi s plačevanjem oskrbnine in z vrtčevskimi pravili. V skladu z zakonom so starši dolžni poravnati račun v zakonskem roku. Če starši po treh prejetih opominih ne plačajo dolga, mora šola dolg izterjati po sodni poti. Rok za reklamacijo računa je 8 dni od prejetja računa.

• Starši so dolžni upoštevati in plačevati izbrani program za svojega otroka ter pri tem upoštevati sprejete dogovore
  • Starši, ki prvič vključujete otroka v vrtec, morate vlogo za znižano plačilo vrtca na pristojni Center za socialno delo oddati v mesecu pred vključitvijo otroka v vrtec. Na osnovi tega pristojna služba določi višino prispevka staršev in izda odločbo. Za podaljševanje pravice do znižanega plačila vrtca ni potrebno oddajati posebnih vlog, saj centri za socialno delo po uradni dolžnosti odločajo o nadaljnji upravičenosti do pravice.
  • Na Centru za socialno delo lahko starši uveljavljate tudi druge pravice v skladu z zakonodajo.
  • Staršem, ki ne uveljavljate znižanega plačila vrtca (in ste zavezanci za dohodnino v Republiki Sloveniji), vrtec izstavi račun v višini najvišjega dohodkovnega razreda po lestvici (77 %).
  • Starši, ki niste zavezanci za dohodnino v Republiki Sloveniji, plačujete polno ceno programa v katerega je vključen otrok.
  • Starši, ki nimate stalnega bivališča v občini Koper, uveljavljate znižano plačilo vrtca na pristojnem Centru za socialno delo (v občini stalnega bivanja).
  • Starši morate odmerjeni mesečni prispevek za pretekli mesec poravnati v zakonskem roku od dne prejetega računa. Reklamacije upoštevamo do 8 dni od izdanega računa. Vse obveznosti glede plačila vrtca starši urejate v računovodstvu. Položnico lahko prejmete  preko e – računa, e – pošte ali trajnika.
  • Starši, ki želite spremembo vzgojnega programa, nas morate zaradi pravilnega obračuna prispevka, o tem pisno obvestiti do konca meseca. Sprememba programa velja s prvim dnem v naslednjem mesecu.
  • Starši lahko za enomesečno neprekinjeno odsotnost otroka enkrat v koledarskem letu uveljavljate znižano plačilo. Za obdobje odsotnosti prispevate k ceni programa delež, ki znaša 50 % določenega plačila po Pravilniku o plačilih staršev za programe v vrtcih. Znižano plačilo se obračuna na položnici v mesecu, ko se koriščenje zaključi. Uveljavljate ga z izpolnitvijo obrazca. To lahko uveljavite le starši, ki vam to omogoča občina stalnega prebivališča. Starši, ki imate v vrtec vključenega več kot enega otroka, lahko uveljavljate začasno odsotnost le za starejšega otroka.
  • Starši lahko za enkratno neprekinjeno najmanj trimesečno odsotnost otroka iz zdravstvenih razlogov (bolezen ali poškodba na podlagi zdravniškega potrdila), enkrat v koledarskem letu, uveljavljate znižano plačilo. Za obdobje odsotnosti prispevate k ceni programa delež, ki znaša 50 % določenega plačila po Pravilniku o plačilih staršev za programe v vrtcih. To uveljavljate z izpolnitvijo obrazca in predložitvijo zdravniškega potrdila. Starši, ki imate v vrtec vključenega več kot enega otroka, lahko uveljavljate začasno odsotnost le za starejšega otroka
  • Če vam občina stalnega prebivališča nudi druge olajšave, se oskrbnina obračuna na osnovi le teh.